W związku z epidemią koronawirusa musieliśmy przesunąć datę odsłonięcia Pomnika na 2022 rok. Przed nami kolejny rok wytężonej pracy, by nadrobić stracony czas i duży wysiłek finansowy, by osiągnąć cel. Zachęcamy do wpłat! Jest 82 % kwoty, brakuje już niewiele.

A jednak to dzięki Państwa wsparciu prace nad Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej posuwają się do przodu! Zachęcamy do dzielenia się tymi dobrymi wiadomościami, wysyłając znajomym link do naszej stony zbiórkowej: https://www.zbudujmypomnik.pl

Jednocześnie zapraszamy na wielkie święto Kawalerii: już w ostatnią niedzielę sierpnia w Wolicy Śniatyckiej kawalerzyści-ochotnicy i rekonstruktorzy piesi wezmą udział w inscenizacji epizodów Bitwy pod Komarowem. Inscenizacja jest częścią obchodów 101. rocznicy Bitwy pod Komarowem – Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2021, które odbędzie się w dn. 28-29.08.2021.

2020

Sierpień: 100 rocznica bitwy pod Komarowem – Święto Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2020

Podsumowanie z wydarzenia:
akzamosc.pl
promocja.lubelskie.pl

2020

Marzec – lipiec: Na czas COVID-u nasza aktywność nieco zwolniła; tak jak wszyscy, oczekiwaliśmy dalszego rozwoju sytuacji. Prace związane z budową Punktu Widokowego i Platformy Widokowej z Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej zostały właśnie wznowione.

2020

Styczeń i luty: Społeczność kawalerii ochotniczej organizuje bale, na których odbywają się aukcje na rzecz budowy Punktu Widokowego i Platformy Widokowej z Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Wsparli nas Państwo kwotą 25 700 złotych! Dziękujemy! 

2019

Grudzień: Stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem (SBpK) otrzymuje w darowiźnie teren pod budowę Punktu Widokowego i Platformy Widokowej z Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, stając się właścicielem terenu.

Sierpień: Podpisany został akt erekcyjny pod budowę Pomnika.

Marzec: Rozpoczęto prace nad modelowaniem sylwetek jeźdźców do Pomnika.

2018

Grudzień: SBpK otrzymuje pozwolenie na budowę Punktu Widokowego i Platformy Widokowej z Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, zwanej przez nas w skrócie Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

2017

Grudzień: NSA utrzymuje wyrok WSA w Lublinie uchylając uchwałę zmieniającą Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który zezwalał na budowę farmy wiatrowej na polu Bitwy.

2016 - 2018

Trwają prace projektowe Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Powstają nowe koncepcje.

 

2016

Grudzień: WSA w Lublinie uchyla uchwałę zmieniającą Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. 

2012 - 2016

SBpK poszukuje właściwego terenu dla Pomnika. Walczy o ochronę pola Bitwy pod Komarowem. Stowarzyszenie intensywnie się rozwija, promuje historię Bitwy.

2010

Powstaje pierwsza koncepcja i model Pomnika wykonany przez prof. Janusza Kucharskiego.

2009

Odnaleziono akwarelę przedstawiającą prawdopodobnie projekt pomnika autorstwa architekta Borysa von Zinserlinga.

2007

„Stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem” zostaje wpisane do KRS. Powstają pierwsze szkice Pomnika.

2006

Jesienią odbywa się spotkanie założycielskie SBpK. Inicjatorem powstania Stowarzyszenia jest Tomasz Dudek i Anna Wojda, Członkami założycielami są osoby które od wielu lat pielęgnują pamięć o największej kawaleryjskiej bitwie XX wieku.

1936

Architekt Borys von Zinserling wygrywa konkurs na projekt Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Wojna zatrzymuje plany budowy i odsłonięcia monumentu w 20. rocznicę Bitwy. Projekt pomnika zaginął.

WESPRZYJ BUDOWĘ POMNIKA

Kontynuując dzieło tych, którzy chcieli upamiętnić kawalerię i artylerię konną, podjęliśmy się budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, w którym zawarte jest mauzoleum Bitwy pod Komarowem. W tym dziele współpracujemy ze środowiskiem kawalerii ochotniczej z całej Polski. 

Naszym partnerem jest również Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Wszystkie prace związane z przygotowaniem do budowy Pomnika członkowie Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem zrealizowali nieodpłatnie. 

Budowa Pomnika wymagają znacznych nakładów finansowych, dlatego prosimy Państwa o wsparcie finansowe.

Zbiórka na budowę pomnika

371,962zł z 3.2 mln zł zebranych
Dane osobowe

Dane do rozliczeń

Prosimy o przelew na konto nr 67 1240 2816 1111 0010 3469 8856 w Banku Pekao S.A.

Jesteśmy wdzięczni za wszelkie wpłaty.

Terms

Suma Darowizny 100zł